Spustelėjus šaltukui ir žemę, medžius apklojus sniegui, mes skubame pasigrožėti puikiais vaizdais ir pasidžiaugti žiemos linksmybėmis, o štai paukščiams tai yra sunkus išbandymas.
Kviečiame prisijungti prie projekto Erasmus+ „Birds without Borders” akcijos „Lesinkime paukščius žiemą” – įsirengti lesyklėles, reguliariai lesinti paukščius ir atsiųsti atskrendančių prie jūsų lesyklos paukštelių nuotraukas savo biologijos arba anglų kalbos mokytojams.
Visi mokiniai dalyvavę konkurse ir atsiuntę SAVO lesyklėlių nuotraukas gaus projekto dovanėles, o didžiausi gamtos mylėtojai, kurie dar parašys lesyklėlės dienoraštį su nuotraukomis, bus pakviesti pavasarį į ornitologinę išvyką.
Mūsų projekto partneris, ornitologas Gediminas Petkus paaiškino svarbiausias paukščių lesinimo taisykles.
Kada lesinti?
Nepradėkime paukščius lesinti per anksti , o paspaudus šaltukui bei prisnigus ir pradėjus paukščiams berti sėklų nenustokime rūpintis sparnuočiais iki pat pavasario. Mat, paukščiai pripranta prie lesinimo vietos ir vos kelias dienas neradus maisto lesyklėlėje gali žūti. Todėl svarbu kasdien vis papildyti maistelio lesyklėlėje.
Kokia lesyklėlė?
G.Petkus ragina kiekvieną pilietį įsirengti lesyklėlę ir padėti paukščiams žiemą“, o lesyklėlę galima pasigaminti ir pačiam.
Ornitologas patarė, kad lesyklą galima pasigaminti ir iš plastikinio butelio- tiesiog išpjauti kelias landas bei pranerti kelis pieštukus per tas landas, kad paukščiai turėtų kur tupėti. Į butelio vidų reikia priberti saulėgrąžų ar kruopų ir pakabinti ant medžio ar pritvirtinti prie palangės iš lauko pusės.
Kuom lesinti?
Paukščius G.Petkus pataria lesinti įvairiu maistu. Pavyzdžiui, vabzdžialesiams paukščiams, tokiems kaip zylės, geniai, bukučiai, tinka saulėgrąžos, linų, spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai. Sparnuočius galima lesinti ir varškės, kruopų grūdeliais, obuolių skiltelėmis, virtais ryžiais, avižiniais dribsniais.
Kada nutraukti lesinimą?
Ornitologas paaiškino, kad kai pradeda tirpti sniegas galima po truputėlį mažinti kiekį, bet iš karto nenutraukti. Tada jau paukščiai patys susiranda maisto.
Paukščių lesinimas yra atsakinga pareiga, kurios kartą ėmęsis – turi tęsti iki pavasario.
Daugiau: https://www.delfi.lt/grynas/gyvenimas/5-taisykles-kaip-lesinti-paukscius-ziema.d?id=60176399
Delfi straipsnio santrauką parengė Erasmus+ „Birds without Borders” projekto darbo grupė