Pavasario šaukliai

Vos labiau nušvitus saulei dairomės ir kitų pavasario ženklų: išsprogusių švelnių verbų, pražydusių mėlynakių žibuoklių, grįžtančių sparnuočių. Nuo senovės kovo 12 d. Lietuvoje buvo minima „40 paukščių diena“. Apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.

Kovo 18 d. Vilniaus r. Nemenčinės K. Parčevskio gimnazijos 3-6 klasių mokiniai vyko į Lietuvos ornitologijos draugijos renginį „Pavasario šaukliai“. Šia išvyka buvo apdovanoti 16 aktyviausiai dalyvavusieji Erasmus+ projekte „Birds without Borders“ mokiniai, kurie žiemą lesino sparnuočius, stebėjo paukščius ir dalyvavo paukščių fotografijos konkurso žiemos sesijoje.

Renginys vyko Lietuvos Mokslo Akademijos Vrublevskių bibliotekoje, kur susirinkusiam gausiam gamtos mylėtojų būriui MA Vrublevskių bibliotekoje Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro metodininkas Gediminas Petkus papasakojo neįtikėtinų faktų apie sparnuočius. Pavyzdžiui, visi sužinojome, kad mažiausias Lietuvos paukštis, nykštukas , sugebėjo vos per vieną dieną perskristi iš Ventės Rago esančiame Šilutės rajone iki Skandinavijos krantų. Apie tai ornitologams atskleidė šio paukštelio žiedavimo duomenys. Visi, nuo darželinukų iki senjorų, įdėmiai klausėsi ornitologo pasakojimo apie migruojančius paukščius bei jų pavojingus migracijos kelius.

Ornitologas priminė apie inkilų svarbą, mat dėl žmogaus ūkinės veiklos mažėja natūralių uoksų ir kitų tinkamų vietų paukščių perėjimui. Inkilų poreikis miestuose yra didesnis. Gediminas parodė neįprastų inkilų pagamintų iš rąsto bei paaiškino, kaip juos reikia valyti kol dar neatšilo orai. Sužinojome, kodėl šarkos inkilas turi dvi landas – antraip dėl ingos uodegos šarka savo inkile negalėtų apsisukti. Mums gerai pažįstamos kregždės Senovės Egipte buvo laikomos mirusiųjų sielomis. Grįžę iš Afrikos į mūsų kraštą šie paukščiai apsigyvena prie žmonių, kurie, deja, dažnai sunaikina jų lizdus. Ornitologas Gediminas atskleidė paprastą būdą sumažinti kregždučių taršą – tiesiog reikia pritvirtinti lentą po jų lizdu.

Po įdomios paskaitos visi patraukėme į Kalnų parką stebėti jau grįžusių paukščių: kikilius, varnėnus. Mokiniai per žiūronus stebėjo gražuolę – mėlynąja zylę. O štai strazdo giesmes dėl miesto garsų pavyko išgirsti tik parko gilumoje. Pro mūsų akis nepraslydo ir dančiasnapis – saugomas Lietuvoje paukštis, kuris akimirksniu pasislėpė savo didžiuliame inkile.

Nuoširdžiai dėkojame LOD ornitologams už turiningą renginį. Tikimės ir tikime, kad paskaitos dalyviai tapo jautresni mus supančiam pasauliui.

Nemenčinės K. Parčevskio gimnazijos mokiniai irgi rūpinasi paukščiais – kovo 15 d. 8 kl. mokiniai kartu su biologijos mokytoja metodininke Regina Komar iškėlė 11 inkilų, kuriuos, vadovaujant medžio apdirbimo technologijų mokytojui Marjanui Rynkevič , pagamino mūsų gimnazijos 8c, G3 klasių mokiniai. Tarp mūsų inkilų yra paukščių namelių smulkiems paukščiams – geniui ir „apartamentai“ naminei pelėdai.

Esame dėkingi UAB „Jumesa“ vadovybei už šiam tikslui paaukotas statybines medžiagas. Dabar visi lauksime, kada mūsų inkiluose apsigyvens sparnuočiai.

Erasmus+ Projekto „Birds without Borders“ koordinatorė Inesa Rusecka

Veikla yra finansuojama programos Erasmus+

Straipsnis atspindi jos rengėjų, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos Komisijos ar jos institucijų požiūrį, ir Europos Komisija neatsako už šios medžiagos turinį ir galimą panaudojimą.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.