Tvarus pėdsakas Italijos mokykloje ir mūsų širdyse

Spalio 23 – 27 dienomis Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos mokiniai ir anglų kalbos mokytojos lankėsi IC “Padre Isaia Columbro” mokykloje Foglianise kaime pietų Italijoje, kur vyko ketvirtasis Erasmus+ projekto „Leave Zero Waste for the Future“ (LT „Nulis atliekų ateičiai“) susitikimas. Visi galėjo pasidžiaugti ne tik šiltu Italijos oru, bet ir vietinių gyventojų svetingumu, jų savita kultūra.

Kalnų papėdėje esančioje mokykloje tyrinėdami italų kasdienį gyvenimą susipažinome su jų švietimo sistema. Projekto savaitė su naujais projekto draugais pralėkė akimirksniu – projekto veiklos atskleidė „10 R“ principus : Refuse, Rethink, Reduce, Reuse, Repair, Refurbish, Remanufacture, Repurpose, Recycle, Recover (LT – atsisakyk, permąstyk, mažink, pakartotinai naudok, taisyk, atnaujink, perdaryk, panaudok kitaip, perdirbk, atstatyk). Mokiniai mokėsi vietinio tradicinio amato – įvairių dirbinių gaminimo iš šiaudų. Visus nustebino mokykloje eksponuojama iš šiaudų pagaminta Šv. Pijaus figūra – vietiniai gyventojai ją ilgai gamino. Projekto dalyviai dalyvavo kitose kūrybinėse veiklose – gamino spalvotą popierių, pieštukines iš medicininių kaukių, turėjo pritaikyti ir kritinį mąstymą – statė bokštus iš plastikinių butelių. Neapolyje žaisdami „šiukšliadėžių seklius“ mokiniai turėjo nufotografuoti šiukšlių konteinerius ir aptarti atliekų tvarkymą mieste. IC “Padre Isaia Columbro” mokykloje vykusios tvarumo konferencijos metu iš žemės ūkio, pramonės bei turizmo įmonės atstovų jaunimas sužinojo, kodėl yra svarbu laikytis tvarumo taisyklių ir kaip mažinti CO2 kiekį. Mokinius sudomino vandenilio nulinės emisijos pastatas (Angl. Hydrogen Zero Emission Building), kurį aplankė Benevento mieste. Tai vienintelis toks pastatas Italijoje. Universiteto profesorė vaizdžiai papasakojo mokiniams apie anglies dvideginio žalą bei jos komandos sukurto namo pranašumus.

Viename iš seminarų mokiniai sužinojo apie „trečiojo rojaus“ (IT Terzo Paradiso) idėją, vaizduojamą matematiniu begalybės ženklu, kurią savo meno kūriniais skleidžia italų menininkas Michelangelo Pistoletto. Pirmasis yra rojus, kuriame žmonės buvo visiškai integruoti į gamtą. Antrasis yra dirbtinis rojus, kurį žmogaus intelektas plėtoja per mokslą ir technologijas. Trečiasis rojus yra subalansuotas kūrybos ir gamtos sinergija, kuomet 1+1 sukuria papildomą vertę. Todėl pirmiausia turime iš naujo suformuoti tvarumo principus ir etišką elgesį, kuriais vadovaujamės mūsų kasdieniame gyvenime.

Visas projekto savaitės veiklas vainikavo “Terzo Paradiso“ begalybės simbolis, sudarytas iš projekto pavadinimo raidžių „Leave Zero Waste for the Future“, parašytų ant panaudotų dėžių. Italijos, Ispanijos, Turkijos ir Lietuvos projekto dalyviai išreiškė tvirtą poziciją būti atsakingais vartotojais dabar ir ateityje, paliko Italijos mokyklai tvarų pėdsaką – iš atliekų pagamino gėlynus ir pasėjo jose augalų. Tikimės, kad kartu su daigais išdygs ir jaunos kartos supratimas apie tvarumą.

Inesa Rusecka
Anglų kalbos mokytoja ekspertė
Projekto Erasmus+ koordinatorė

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.