Nikita i Wiktoria Romanowowie zwycięzcami Pucharu Bałtyku w Madonie

W dniach 14-15 stycznia w łotewskim biatlonowym centrum Smeceressils (Madona) odbyły się zawody Pucharu Państw Bałtyckich i I etapu Pucharu Łotwy w biatlonie. W zawodach wzięli udział przedstawiciele Łotwy, Litwy oraz Estonii. W pierwszym dniu zawodów bardzo dobrze wystąpili uczniowie Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie Wiktoria i Nikita Romanowowie, stając na najwyższym schodku podium. Zawody w Madonie były ostatnią eliminacją dla Nikity Romanowa na Młodzieżowy Zimowy Europejski Festiwal Olimpijski, który odbędzie się 15-19 lutego w tureckim mieście Erzurum.

W sobotę biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km, 10 km oraz 6 km z strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu uzyskanego na dystansie dodawano po 45 sek. Uczniowie gimnazjum Nikita Romanow, Rusłan Pukszto i Romuald Aleksandrow startowali na dystansie 12,5 km. Nikita Romanow na pierwszym strzelaniu leżąc był bezbłędny i zajmował 2 miejsce, strzelając stojąc popełnił jeden błąd i objął prowadzenie. Na trzecim strzelaniu z pozycji leżąc pudłował raz i ślizgnął pierwszy. Na ostatnim strzelaniu stojąc także popełnił jeden błąd, ale zachował prowadzenie. Ostatnie 2,5 km Nikita pokonał bardzo szybko i finiszował pierwszy, pokonując 12,5 km za 42 min. 52 sek., zdobywając tytuł mistrza Państw Bałtyckich. Rusłan Pukszto na czterech strzelaniach popełnił 6 błędów i na mecie zajął 6 miejsce z czasem 49 min. 27 sek. Romuald Aleksandrow dystans pokonał za 52 min. 39 sek. i finiszował na 12 pozycji.

Wiktoria Romanowa w grupie dziewcząt 2002-2003 r. urodzenia miała do pokonania 6 km ze strzelaniem dwa razy leżąc. Wiktoria szybko pokonała 2 km, strzelając trafiła do wszystkich tarcz i objęła prowadzenie z 25-sekundową przewagą. Wiktoria drugie strzelanie także wykonała bezbłędnie i zwiększyła przewagę nad rywalkami. Po pokonaniu ostatniego kręgu do mety Wiktoria Romanowa finiszowała pierwsza z ponad 2-minutową przewagą z czasem 21 min. 46 sek. i została zwyciężczynią Pucharu Łotwy w biatlonie.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w sprincie na 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 150 m.

Nikita Romanow szybko pokonał 2,5 km, strzelając leżąc trafił do wszystkich tarcz i zajmował 2 pozycję, tracąc do lidera 8 sek. Na drugim strzelaniu Nikita także zamknął wszystkie tarcze i prowadził z 45-sekundową przewagą. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji Nikita bardzo szybko pokonał ostatni krąg do mety i finiszował pierwszy z 51,6 sek. przewagą. Nikita Romanow po raz drugi zdobył Puchar Państw Bałtyckich, pokonując 7,5 km za 23 min. 12 sek. To zwycięstwo pozwoliło przedstawicielowi rejonu wileńskiego zdobyć przepustkę i reprezentować Litwę w dniach 11-18 lutego na Europejskim Młodzieżowym Zimowym Festiwalu Olimpijskim w Turcji.

Romuald Aleksandrow dobrze rozpoczął wyścig. Na pierwszym strzelaniu popełnił 1 błąd i zajmował 4 miejsce, ale 3 karne rundy po strzelaniu stojąc nie pozwoliły zająć wysokie miejsce i w końcowym protokole Romuald zajął 8 miejsce, pokonując dystans za 27 min. 03 sek. Rusłan Pukszto na obu strzelaniach popełnił 4 błędy i zajął 9 miejsce z czasem 27 min. 49 sek.

Wiktoria Romanowa startowała w sprincie na 4 km ze strzelaniem 2 razy leżąc. Wiktoria startowała wśród pierwszych zawodniczek, szybko pokonała pierwszy krąg 2 km do strzelnicy, strzelając leżąc popełniła jeden błąd i po pokonaniu dodatkowych 100 m dystansu prowadziła z przewagą 10 sek. Drugie strzelanie leżąc Wiktoria wykonała bezbłędnie i zwiększyła przewagę do 40 sek. nad rywalkami. Wiktoria Romanowa szybko pokonała ostatni kilometr do mety i finiszowała pierwsza, zdobywając Puchar Łotwy w biatlonie za 1 miejsce. Wiktoria dystans pokonała za 14 min. 20 sek.

Gratulujemy medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.